Arama

+
Öğrenirken Eğlendiren İngilizce Programları

Öğrenirken Eğlendiren İngilizce Programları

Anasayfa » Öğrenirken Eğlendiren İngilizce Programları
post_1 Öğrenirken Eğlendiren İngilizce Programları

21. yy dünyasında en çok konuşulan ve bu durumla ilintili olarak hemen herkesin öğrenmeye çalıştığı dil hepimizin bildiği gibi İngilizce’ dir. Toplumdaki yanılgının aksine İngilizce öğrenmek aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Yalnızca birkaç önemli noktaya dikkat ederek birey kolaylıkla İngilizce öğrenebilir. Bugün ki yazımda İngilizce öğrenmek isteyen ve nereden başlayacağını bilemeyen, bunun yanında öğrenirken sıkılmak istemeyen okuyucularım için İngilizce öğrenmeyi zevkli kılan programlardan bahsedeceğim.

Öncelikli olarak siz değerli okuyucularıma verebileceğim ilk tavsiye; hemen her işte olduğu gibi dil öğrenirken de başarılı olmanın anahtarı başarmayı gerçekten istemenizdir. Buna ilaveten elbette dil öğrenirken kullandığınız programlar çalışma azminiz ve isteğiniz üzerinden doğrudan etkili olacaktır. Genel hatlarıyla İngilizce öğrenimine değindikten sonra öğrenmeyi kolaylaştıran ve zevkli hale getiren programlardan bahsetmeye başlayabiliriz. Yazımda bahsedeceğim programlar, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan programlardır. Bunlara ek olarak ücretli olarak kullanılan İngilizce programları da piyasada mevcuttur.

1- Dualingo

Renkli teması ve kullanım kolaylığı ile başta siz değerli okurlarım olmak üzere, İngilizce öğrenmek isteyen herkesin kolaylıkla kullanabileceği programların başında Dualingo gelir. Dualingo’ nun web sitesi versiyonu ve android uygulama versiyonu mevcuttur. İngilizce konularını çeşitli bölümlere ayıran Dualingo, her bölüm için ders1, ders2, ders3 ve kontrol testi olmak üzere dört aşama oluşturmuştur. Özellikle listening ve speaking aktivitelerine fazlaca önem verir ve programın içerisindeki her İngilizce kelimenin seslendirilişini defalarca kez kullanıcıya dinletir. Dil öğrenmede en önemli faktörlerden birinin kulak aşinalığı olduğu göz önünde bulundurulursa, programın en önemli avantajını bu olduğunu söylemek mümkün olur.

2- BBC Learning English

Adından da anlaşılabileceği gibi BBC grubuna ait ve yalnızca internet sitesi versiyonu olan program, Dualingo ile kıyaslandığında daha akademik ve resmi bir yapıya sahiptir. İngilizcesini belirli bir düzeye getirdikten sonra gelişimine devam etmek isteyen okurlarıma rahatlıkla bu programı kullanmalarını tavsiye edebilirim. Seviye olarak ileri seviyeleri hedef alan bir program olsa da öğrenim kolaylığı açısından gayet etkili metotlar kullanır. Programın içerisinde yer alan videolar ve dinleme metinleri kullanıcıya pratik dinleme becerisini geliştirmesi için oldukça önemli bir fırsat verir.

3- British Council

İlk olarak web sitesi ve mobil versiyonu olduğunu, bu nedenle de hemen herkesin günün her saatinde erişerek kolaylıkla pratik yapabildiği bir program olduğunu belirtmek gerekir. Programın en avantajlı tarafının; içerisindeki uygulamalar ve videoların alt kısmında kullanıcılar için ayrı bir tartışma alanı açıldığı ve bu alanda kullanıcıların fikir alışverişimde bulunabilmesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Listemizdeki diğer programlardan British Council’ ı ayıran bir diğer özellik ise programın yaş grupları göz önünde bulundurularak üç kısma ayrılmasıdır.

Siz değerli okurlarım için hazırladığım listedeki programların ortak özelliği; kullanıcılarına en yüksek düzeyde pratik yapmak imkanı sunmaya çalışmalıdır. Fakat bunu yaparken, sizin de göreceğiniz gibi farklı yöntemleri tercih ederler. O nedenle İngilizce öğrenirken eğlenmek ve listemdeki ücretsiz programlardan birini kullanmak isteyen okuyucularım, kendine en uygun öğrenme yöntemini sunan programı tercih etmesi gerekir.