Arama

+
İngilizce nasıl öğrenilir?

İngilizce nasıl öğrenilir?

Anasayfa » İngilizce nasıl öğrenilir?
post_1 İngilizce nasıl öğrenilir?

Birçok kişinin cevap aradığı o meşhur 3 kelimelik soruya sizler için kısa yanıtlar vereceğim.

1. İstekli olun – Sizi uzun ve yorucu bir süreç bekliyor. Bu süreçte isteğiniz en büyük destekçiniz olacaktır.

2. Motivasyonunuzu yüksek tutun – Neden İngilizce öğrenmek istediğinizi ve hedeflerinizi asla unutmayın. Özellikle sıkıntılı zamanlarınızda bunları hatırlamak motivasyonunuz için çok önemlidir.

3. Hedefler belirleyin – Her hafta için kendinize ulaşmanız gereken ve size uygun bazı hedefler belirlemek ve bunları adım adım gerçekleştirmek özgüveninizi de arttıracaktır.

4. Az da olsa düzenli çalışın – Günde 1 saat dahi çalışsanız bu size çok şey katacaktır. Öğrendiklerinizi günü gününe ve haftalık olarak tekrar etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

5. Konu atlamamaya gayret edin – Atladığınız herhangi bir konu günlük yaşamda karşılığı olan bir yapı olabilir. Dolayısıyla takıldığınız konularda öğretmeninize danışın.

6. Telaffuzu ihmal etmeyin – Öğrendiğiniz kelimeleri ve okuduğunuz parçaları ayrıca yüksek sesle de okuyarak telaffuz pratikleri yapın. Böylece bazı kalıplar ve kelimeler siz farkında olmadan zihninize yerleşecektir.

7. Dili bir bütün olarak ele alın – Sadece dilbilgisi alıştırmaları çözerek çok fazla ilerleyemezsiniz. Konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi de geliştirmek için doğru çalışmaları uygulayın. Eksik olduğunuz alanlara daha fazla ağırlık verebilirsiniz.

8. Konuşma pratikleri yapın – Gerek Ingilizce çalışan arkadaşlarınızla ve gerekse yabancı kişilerle konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Çevrenizde gördüğünüz yabancıların yanı sıra internetten edindiğiniz yeni arkadaşlarınızla sesli görüşme programları aracılığıyla görüşerek pratik yapabilirsiniz.

9. Hatalar sizi korkutmasın – İngilizce konuşmaya çalışırken kesinlikle hata yapmaktan korkmayın. İnsanlar hatalara rağmen dili konuşma çabanızı takdir edeceklerdir ve bu hataları gözardı ederek sizinle iletişime devam edeceklerdir.

10 . İngilizce her yerde olsun – Sadece bir ders olarak görmeyin İngilizceyi. Düzeyinize uygun hikayeler ve kitaplar okuyabilirsiniz… Müzik dinleyebilir ve yabancı dilde filmler izleyerek öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Konuşma pratikleri de size motivasyon sağlayacaktır.

11. Anadil konuşmacılarını dinleyin – Anadili İngilizce olan kişileri dikkatlice dinleyin. Sözcükleri nasıl telaffuz ettiklerini gözlemlemek size de avantaj sağlayacaktır. Nasıl kullanılacağını birebir bu kişilerden görebileceksiniz. Filmleri de bu konuda ihmal etmeyin.

12. Telaffuz çok önemlidir – Anadili İngilizce olan kişileri taklit ederek onların aksanlarına yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşmaya çalışın. Ne kadar doğru telaffuz ederseniz o kadar rahat anlaşılırsınız.

13 – Sağlam ve doğru kaynaklarla çalışın – Kullandığınız sözlükler, kitaplar ve websiteleri bu alanda gerçekten başarılı firmaların eserleri olurlarsa size de daha fazla katkıda bulunacaklardır. Bu konuda seçici olun.

14 – Öğrendiklerini mutlaka kullanın – Öğrendiğiniz kalıpları, sözcükleri ve dilbilgisi yapılarını cümlelerinizde kullanın. Bir süre sonra aslında kendinizi ne kadar çok geliştirdiğinizi görerek dile daha istekli bir şekilde çalışmayı isteyeceksiniz. Sonuçlar sizi bile şaşırtabilir.

15. Hızlanın – Sürekli düşük seviyede kalmayın. Örneğin dinlemede anadil konuşmacılarının hızlı cümlelerini dahi çözmeye çalışın. Bir süre sonra bu zor gibi görünen cümleleri ekrana sırtınız dönükken bile anlayabildiğinizi göreceksiniz.

16. Bilmediğiniz kelimelerde çok takılmayın – Cümle kurmak istediğinizde bir kelimeyi hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Hemen başka bir sözcükle durumu kurtarmaya çalışın. Kitap okurken de takıldığınız kelimeler varsa ve çok kilit sözcükler değillerse yine kelimeleri atlayarak gelen anlamla cümleyi çözümleyebilirsiniz.

17. Eğlenin – Dil öğrenmek ve yavaş yavaş kullanmak çok eğlencelidir. Unutmayalım ki bize dili eğlenceli hale getiren çok sayıda dizi, sinema filmi, yabancı arkadaşlarımız ve şarkılar vardır. Dolayısıyla eğlenmeyi ihmal etmeyin.

American Team Dil Okulları Mersin