Arama

+
İngilizce’de Dinlememizi Nasıl Geliştirebiliriz?

İngilizce’de Dinlememizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Anasayfa » İngilizce’de Dinlememizi Nasıl Geliştirebiliriz?
post_1 İngilizce’de Dinlememizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Öğrencilerim veya çevremdekiler tarafından bana en sık sorulan sorulardan biri de “İngilizce konuşulanları anlamak için ne yapmalıyım?” sorusudur. Bu yazımda sizlere bu sorunun yanıtlarını tek tek izah etmeye çalışacağım.

 1. Yabancı dilde dinleme becerimizi geliştirmenin bir numaralı anahtarı çalıştığımız dilde bolca dinleme yapmaktan geçer. Buna ne kadar zaman ayırırsanız o ölçüde duymanız da gelişir. Aynı zamanda telaffuz yeteneğinizde doğrudan etkilenecektir. Ingilizce olarak dinleyeceklerinizin ilginizi çeken ve sizi sıkmayan konulara dair olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sıkılıp çabuk pes edersiniz.
 2. Dinleyeceğiniz her şeyi veya her cümleyi anlamak zorunda değilsiniz. Duyabildikleriniz ilk etapta az olabilir fakat zamanla artacağından emin olabilirsiniz.
 3. Anadil konuşmacıları ile sık sık konuşun ve özellikle onlar konuşurken çok daha dikkatle dinleyin. Karşılıklı konuşma anında kişi her söyleneni anlayabilmek ve detay kaçırmamak için daha dikkatle dinler. Bu da dinlemeyi geliştirmek için çok önemli bir adımdır.
 4. Sizinle bir anadil konuşmacısı konuşurken tüm dikkatinizi ona verin. Başka şeylerle ilgilenerek hem dikkatinizi dağıtmış olursunuz hem de konuşmacıda sıkıldığınız veya dikkatinizin dağıldığına dair bir izlenim oluşturursunuz.
 5. Çevrenizde İngilizce konuşabileceğiniz yabancılar yoksa internetten titiz bir araştırma yaparak anadil konuşmacılarından arkadaş edinebilir ve onlarla bir süre sonra sesli sohbetler yapabilirsiniz.
 6. Alt yazılı filmler, İngilizce şarkılar, yabancı televisyon kanalları & radyolar ve podcast siteleri sizlere özel ders veren anadil konuşmacıları gibidirler. Ve size çok büyük katkı sağlayacaktır. Eğlenerek İngilizcenizi ve duymanızı geliştirecek bu kaynakları kesinlikle ihmal etmeyin.
 7. Text to Speech sistemlerinin olduğu online websitelerine okunmasını istediğiniz İngilizce cümleleri yazarak seslendirme robotlarından en doğru telaffuzları duyabilirsiniz. ivona.com bu alanda en iyilerdendir. Bu sitelerde aksan farklılıklarını da duyma şansı yakalayacaksınız
 8. Duyduklarınızı ve özellikle de size ilginç ve zor görünen telaffuzları sık tekrar ederek geliştirin ve pekiştirin.
 9. Asla yapamayacağım demeyin. Dinleme becerisi birkaç günde geliştirilebilecek bir beceri değildir. Dolayısıyla istikrarlı ve düzenli bir çalışma temposuyla yola devam etmeniz gerektiğini unutmayın.
 10. Sadece telaffuzlara değil, aynı zamanda konuşmacının yüz ifadesine ve tonlamalarına da dikkat edin.
 11. Duyduğunuz her cümleyi Türkçeleştirmeye çalışmayın. Sadece anlamanız yeterlidir. Ve kaçırdığınız sözcükleri, cümleleri düşünerek devam etmekte olan konuşma sürecinden uzaklaşmayın.
 12. Çizgi veya animasyon filmlerde daha anlaşılır konuşmalar vardır. Sinema filmlerini izlemeden önce bu tarz filmleri izlemeniz tavsiye edilir
 13. Çalışırken bir yandan da eğlenmeye çalışın. Ve öğrendiğiniz her doğru telaffuzun konuşmanızda size de yardımcı olacağını unutmayın
 14. Aynı filmleri, şarkıları ve diğer multimedya malzemelerini gerekirse tekrar tekrar kullanın. Her defasında hem kendinizi daha fazla geliştirmiş olursunuz hem de ne kadar mesafe aldığını görme şansı yakalarsınız
 15. Metroda, otobüste veya herhangi bir boş zamanımızda hep yanımızda taşıdığımız cep telefonlarıyla yine İngilizce dinleme çalışmaları yapabilirsiniz

American Team Dil Okulları Mersin Yeni bir yazıda tekrar görüşmek dileğiyle…