Arama

+
Neden İngilizce konuşamıyoruz?

Neden İngilizce konuşamıyoruz?

Anasayfa » Neden İngilizce konuşamıyoruz?
post_1 Neden İngilizce konuşamıyoruz?

İngilizce Öğreniyoruz, ama konuşabiliyor muyuz?
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de İngilizce öğrenmek için hevesli ve bunun için çalışan milyonlarca insan var. Buna rağmen neden yeterince güvenli ve akıcı olarak hala konuşamıyoruz?
İngiliz dilinde yetkin ve akıcı öğretmenlere olan ihtiyacın önemi bir yana Türkler ve Türklerin İngilizce bilgileri hakkında değnilmesi gereken önemli bir nokta daha vardır. Lise ve üniversite süresince yıllar boyu İngilizce dersleri alan Türklerin öğrenme eğrileri bir noktada düzleşir ve hatta düşüşe geçer. İngilizce öğrenen Türkler mezun olduktan sonra hayata atıldıklarında dilbilgisi kitaplarını da bir kenara atıyor, İngilizcelerini yapayalnız bir köşeye terk ediyorlar.

İngilizce Konuşan Türkler: Atıl bir Kaynak
Bir anlığına durup resme karşıdan baktığımızda hayatının bir kısmında İngilizce öğrenmiş ancak bu bilgisini kullanacak yeri olmayanlar tam olarak atıl bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Bu kişilerin hemen hemen hepsi, dil bilgilerinin duraksama ve gerilemeye girdiğinin farkında, ancak kariyerlerine bu bilgilerini dahil edememiş durumadırlar. Turist olarak yurtdışına girebilmiş olanlar nadiren de olsa oradaki insanlarla birkaç cümlelik iletişim kurabilmiş, ancak geri döndüklerinde çalışma hayatının içinde İngilizce konuşma becerilerini dolaba kaldırmışlardır.
Çeşitli seminerlere katılmak, akademik makaleler okumak gibi gereksinimleri olan mesleklerde çalışanlar okuma ve yazma gibi pasif dil becerilerinde aktif iken, konuşma becerileri hep pasif kalmıştır. İngilizce konuşmak çoğu durumda bizim için utanç verici bir deneyimden öteye gidememiştir. İş hayatı ve günlük koşuşturmaların önceliği altında İngilizce bilgileri ezilen ve çürümekte olan bu uyuyan devi nasıl uyandırabiliriz?

Atıl kalmış İngilizce'mizi nasıl harekete geçiririz?
Türkiyedeki internet kullanımı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Buna bağlı olarak online alışverişteki çekinceler de azalmakta ve giderek büyüyen hacimde bir alım-satım gerçekleşmektedir.
Gün içinde internette geçirdikleri gittikçe artan insanların bu eğilimleri, konuşma bilgilerini artırmak için bir fırsat olarak görülemez mi? Dil bilgisinde yetkin olduğu kadar akıcı bir şekilde de konuşabilen öğretmenlerin yetiştirilmesini beklerken bir yandan da ana dili İngilizce olan eğitmenlere erişimi kolayaştıran online konuşma sınıflarını yaygınlaştıramaz mıyız? Bütün gün mesaide çalışmış, trafikle boğuşarak evine ulaşmış bir çalışanın bir de akşam kursuna gitmesi veya haftasonu tatilini bir sınıf ortamında harcamaya niyetli olması günümüz koşturmacasında pek de olası değildir. Ancak aynı yorgunluk içindekilerin evlerinin rahatında online gruplara katılımak konusunda ne kadar da hevesli olacaklarını bir düşünün? Onca zaman ve emek harcayarak edindiğimiz bilgileri pasiflikten kurtaralım artık. Küresel piyasalara açılma potansiyeli olan bizler, potansiyelimizi gerçekleştirmek için önümüzdeki ilk ve en basit aşılacak engel olan konuşma çekingenliğini bu online gruplarla ortadan kaldıralım.
İnternet, İngilizce'nin Türk eğitim sisteminde günümüzde karşılaştığı zorlukların tamamına çözüm getiremese de teknoloji ve iletişim kanallarının gelişmesi ile birlikte insanların kenara attıkları bu atıl becerilerini aktifleştirme konusunda harekete geçme şansları giderek artmaktadır.

Tek gereken motivasyon, kendine güven ve gelişmiş bir konuşma becerisi!