Arama

+
İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsin?

İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsin?

Anasayfa » İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsin?
post_1 İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsin?

Yazımızda sizlere İngilizce konuşma ve telaffuz becerilerinizi geliştirmek için birkaç yöntem paylaşacağız.

İngilizcenizi geliştirme evresinde benim sizlere ilk tesviyem; yerli bir konuşmacı gibi konuşmak için uğraşmayın. Mozart gibi ses çıkarabilmek için ilk piyano öğrenmeniz gerekmez mi? İngilizce konuşabilmenin ilk kuralı; açık ve anlaşılır konuşmayı öğrenmektir. Aynı zamanda anadiliniz gibi konuşamayacağınızı hatırlamaktır.

Dışarıda İngilizceyi ana dili olarak konuşan 380 milyon kişi var. Fakat 1 milyar kişi İngilizceyi ikinci dil olarak konuştuğunda gerekli hesaplamaları yapabiliyorsunuz.

Deyimleri ve argo cümleleri kullanmaktan kaçın. Bu cümleleri her zaman öğrenin fakat belli bir seviyeye gelene kadar kullanmayın. Bu deyimleri kullandığınız zaman, yanlış bir durumda kullanırsanız ve karşınızdaki kişi sizi anlamıyorsa, söylemeye çalıştığınız şeyi açıklarken aptal gibi görünebilirsiniz.

Bir şeyi anlatmaya çalışırken olabildiğince kısa ve basit tutmaya çalışın. Bu şekilde hem daha anlaşılır olacaksınız hem de telaffuzunuz güçlenecektir.

İngilizce Konuşma İpuçları

-Hatalar yapmak zorundasınız. Bu hataları yaparak öğreneceksiniz. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayın.

-Sabretmeyi öğrenmelisiniz. Gerçekten herhangi bir dili öğrenmek sinir bozucu olabilir. Fakat hayal kırıklığı size kesinlikle yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden sabredin ve hayal kırıklığına uğramayın.

-İnsanlarla konuşmanız gereken bütün fırsatları kullanın ve bunları İngilizce olarak değerlendirin.

-İngilizce öğrenen arkadaşlarınızla sürekli bağlantı içerisinde olun. Kahve içmek için dışarı çıkın ve birbirinizle İngilizce konuşun.

-Kısa hikayeleri yüksek sesle okuyun. Bu sırada sesinizi kaydedin ve sonra dinleyin. Nasıl telaffuz ettiğinizi bu şekilde görebilirsiniz.

İngilizce Konuşan Arkadaş Bulun

-Yaşadığınız yerde anadili İngilizce olan birisini bulamazsanız endişelenmenize gerek yok. Mutlaka sizi anlayacak birilerini bulacaksınız.

-Çeşitli internet tabanlı sohbet programları var. Bu programlar aracılığıyla sohbet edebilir. Hatta yeni yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz.

-Herkesle İngilizce sohbet etmek mantıklı olmayabilir. Aynı zamanda sizlerinde canınızı sıkabilir. Bu yüzden daha çok hobilerinize dayalı arkadaşlıklar kurmaya çalışın. Bu şekilde yakın arkadaş olabilirsiniz ve sizlere düzeltme yapma ihtimali daha fazla olur.

-Bir İngiliz kulübüne veya konuşma grubuna katılın. Dünyada neredeyse her yerde İngilizce konuşan kulüp var. Bu kulüpler İngiliz yaşam tarzıyla ilgilenen insanlara da hitap ediyor. Bu ortamlar dostça ve eğlenceli olabilir.

-İrlanda, İngilizce veya Avustralya temalı bir Pub’ı veya bir İngiliz restoranını ziyaret edebilirsiniz. Bu mekanlar genellikle büyük şehirlerde yer almaktadır. Bu tarz restoranların garsonları genellikle İngilizce konuşulan ülkelerden gelir ve menü de İngilizcedir.

-İngilizceniz yeterince iyi seviyeye geldiği zaman bazı turistik bölgelere alışverişe gidebilirsiniz. Bu turistik bölgelerde çok sayıda dükkanın çalışanının gerçekten iyi İngilizce konuştuğunu görebilirsiniz.

-Son olara eğer imkanınız varsa İngilizce konuşulan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. Bunun için İngilizcenizi biraz geliştirmenizde fayda var. Bu şekilde yurtdışına çıktığınız zaman oradaki kişilerle daha iyi iletişim halinde olabilirsiniz.

Şarkı Söyleyin

İngilizce telaffuzunuzu geliştirmede bir diğer önemli yöntem ise İngilizce şarkı söylemektir. İster tek başınıza banyonuzda gizli gizli söyleyin isterseniz arkadaşlarınızla söyleyin.

Günümüzde PlayStation gibi büyük oyun konsollarının büyük bir çoğunluğu Sing Star gibi kareoke oyunlarına sahiptir.

İngilizce şarkıları sesli sesli söylemeniz daha iyi olacaktır. İlk olarak hareketli parçalar yerine yavaş parçalardan başlayabilirsiniz. Hareketli parçaların ritimlerini yakalamak özellikle ilk başlarda çok zor olacaktır.

İnternet üzerinde geçirdiğiniz zamanı da değerledirmelisiniz. Örneğin Skype üzerinden anadili İngilizce olan veya İngilizcesi iyi olan arkadaşlarınızda sohbet edebilirsiniz. Bunun dışında birçok program sizlere bu imkanı sunar. İngilizcenizi geliştirmek için elinizde olan bütün fırsatları değerlendirmeniz gerekir.