Arama

+
İngilizcenizi Geliştirmek İçin 10 İpucu

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 10 İpucu

Anasayfa » İngilizcenizi Geliştirmek İçin 10 İpucu
post_1 İngilizcenizi Geliştirmek İçin 10 İpucu

Konuşarak pratik yapma İngilizce öğrenmenin en eğlenceli kısımlarından birisidir. Bir kere bile biraz İngilizce konuşabildiğinizde, eğlenceli bir şekilde yeteneklerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek için birçok yöntem vardır. İşte konuşurken İngilizcenizi geliştirmek ve bunu yaparken keyifli zaman geçirmek için en iyi on ipucu!

1-Konuşun, konuşun, konuşun!

Kendinize güvenin ve olabildiğince çok insana ulaşarak konuşmaya çalışın. Bu evrede hata yapmaktan çekinmeyin. Ne kadar çok pratik yaparsanız, telaffuzunuz, kelime hazneniz ve kendinize olan güveniniz o kadar artacaktır. Unutmayın! Konuşmakta bir sporu veya bir müzik aletini öğrenmek gibi bir yetenek gerektirir. İyi yapabilmenin tek yolu bunu sürekli yapmaktır.

2-Teknolojiyi Kullanın

Akıllı telefonlarınız yeni bir dil öğrenmek için güçlü bir araç olabilir. Telefonunuzu konuşmalarınızı kaydetmek için kullanın. Ardından İngilizce konuşurken sesinizin diğer insanlar tarafından nasıl işitildiğini duymak için ses kaydınızı dinleyin. En sevdiğiniz uygulamalardan en iyi şekilde yararlanarak uygulama zamanınızı düzenleyin ve öğrendiğiniz bütün yeni kelimeleri not edin.

3-Dinleyin!

Kelimelerin telaffuzunu öğrenmek için haber bültenlerini ve şarkıları İngilizce dinleyin. Bu şekilde yeni ifade ve kelimeler öğrenebilirsiniz. Ne kadar çok dinlerseniz o kadar çok şey öğrenirsiniz. Pratik yapmak için duyduğunuz şeyleri kopyalayın. Bu şekilde bir cümlede hangi kelimeleri vurgulamanız gerektiğini öğrenin.

4-Sesli Okuyun

Gazeteyi veya bir dergiyi okuyun. Favori TV şovunuz için bir senaryo bulabilir ve oynatabilirsiniz. Bu doğru bir telaffuz için en harika yollardan birisidir. Çünkü sadece İngilizce sesleri telaffuz etmeye odaklanacaksınız. Dilbilgisi veya cümle yapısı hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

5-Her Gün Yeni Bir Kelime Öğrenin

Üzerinde çalışmak istediğiniz bir kelime seçin ve bu kelimeyi farklı cümlelerin içinde kullanın. Bu kelimeyi tam olarak öğrenene kadar kullanın ve düzenli tekrar etmeye devam edin.

6-Film İzleyin

Filmleri İngilizce olarak izleyin ve yeni kelimelerle telaffuzlarına özellikle dikkat edin. Filmi izlerken oyuncuların çıkardıkları sesleri taklit edin ve onların telaffuz ettiği gibi etme bu sesleri çıkarmaya çalışın.

7-Arkadaş Edinin

İngilizce konuşan veya İngilizce konuşmak için ders alan kişilerle arkadaş olun. Bu kişinin ana dilinin İngilizce olması daha iyi olur. Fakat çevrenizde anadili İngilizce olan birisi yoksa ikinci dili İngilizce olan birisi de olur. Bu kişiyle yeni öğrendiğiniz şeyler hakkında konuşun ve fikir alışverişinde bulunun.

8-İlginç İngilizce Aktiviteler Yapın

İngilizcenizi geliştirmek için bir ders alın veya bir kitap kulübüne katılın! Yapmaktan hoşlanacağınız bir aktivite seçin ve İngilizce olarak iletişim halinde olduğunuzdan emin olun. Bu etkinliklerde sevdiğiniz şeyleri yapmak ve İngilizce olarak iletişim halinde olmak hoşunuza gidecektir.

9-Tartışmalara Katılın

Arkadaşlarınızla ilgi duyduğunuz bütün konuları İngilizce olarak tartışmaya özen gösterin. Etkili olabilmesi için kelime dağarcığınızı fazla kullanmaya özen gösterin. Tartışma sırasında diğer kişileri de dikkatli bir şekilde dinleyin. Bu kişileri dikkatle dinledikten sonra katılmanız gerekiyorsa katılabilir. Karşı çıkmanız gerekiyorsa karşı çıkabilirsiniz.

10- Sözlük Kullanın

Çevrimiçi sözlükler genellikle sesli sözlük özelliğine de sahiptir. Bu sözlükleri kullanarak hem bilmediğiniz kelimeleri öğrenebilir hem de telaffuzunuzu düzeltebilirsiniz. Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz, size bu hizmeti veren harika sözlük uygulamaları vardır. Yine de siz bu araçlara fazla bağımlı olmamaya çalışın. Bu sözlükleri kullanırken ilk olarak sözcüğü kendiniz telaffuz edin. Sonra doğru telaffuz edip etmediğinizi görmek için sözlüğü kullanın.

Peki, siz İngilizcenizi geliştirmek için bu ipuçlarından hangisini önce deneyeceksiniz? Vakit buldukça hepsini deneyip sonrasında sizin için hangisinin en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.