Arama

+
İngilizce Öğrenmenin 6 Önemli Faydası

İngilizce Öğrenmenin 6 Önemli Faydası

Anasayfa » İngilizce Öğrenmenin 6 Önemli Faydası
post_1 İngilizce Öğrenmenin 6 Önemli Faydası

İnternet ortamında “İngilizce nasıl öğrenilir?” ya da “İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım?” sorularıyla ilgili bugüne kadar sayısız yazı yayınlandı. Fakat İngilizceyle ilgili yayınlan yazların genelinde İngilizce öğrenmenin faydaları konusuna değinilmemesi üzerine bu konuya detaylıca inceleyen bir yazı kaleme almaya karar verdim.

İngilizce öğrenmenin faydalarının daha iyi anlaşılması ve siz değerli okuyucularımın aklında konuyla ilgili soru işareti kalmaması adına faydaları listeleme yöntemiyle detaylandırarak kaleme alacağım.

1. Küresel Sistemlere Entegre Olmak

“Dünya dili artık İngilizce!” sözünün klişe bir ifade olması doğruluğunu değiştirmez. Gerçekten de 21. yy. dünyasında İngilizce artık evrensel bir dildir ve küresel sistemlere entegre olmak isteyen yani uluslararası alanda kariyer yapmak, uluslararası firmalarda çalışmak isteyen bireylerin öğrenmesinin zorunlu olduğu bir dildir. O nedenle dünyanın konuştuğu bir dili öğrenmenin ilk ve en önemli faydası küreselleşme içinde yer bulmamızı sağlayacak olmasıdır.

2. Batı Medeniyetini Daha Yakından Tanıyabilmek

Özellikle rönesans ve reform hareketleri sonrasında Batı medeniyetinin yarattığı uygarlık neredeyse tüm insanlığın takdirini kazanmıştır. O nedenledir ki hemen herkes Batı uygarlığının tarihini, gelişimini ve kültürünü yakından incelemek, bilgi sahibi olmak ister. Dil de kültürün en önemli öğesi olduğundan İngilizce bilen bireylerin Batı kültürünü, medeniyetini tanıması daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. 

3. Dijital Dünyaya Ayak Uydurmak

Sosyal yaşantımızda oldukça önemli bir yer tutan internet ve sosyal ağların dünyaya servis edildiği dil hepimizin bildiği gibi İngilizcedir. Bu durum da, İngilizce bilen bireylerin bir adım önde olmasını ve dijital dünyaya daha kolay adapte olmalarını sağlar.

4. Çok Yönlü Araştırma Yapabilmek

Akademik kariyer yapmak isteyenler için dilin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Akademik yaşamı boyunca hazırlayacağı projeler, tezler ve çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda İngilizce biliyor olmak bireyin araştırma sahasına genişletecek ve kullandığı kaynak çeşitliliğini arttıracaktır.

5. Özgüven Kazanmak

Evet, yanlış okumadınız. İngilizce bilmenin en önemli faydalarından biri de bireye verdiği özgüven hissi. İngilizce aracılığıyla başka kültürlerle ilgili bilgi sahibi, o kültürlerin insanlarıyla tanışmak ve iletişimde oldukça önemli bir özgüven kaynağıdır.

6. Diğer Dillerin Öğrenilmesini Kolaylaştırmak

Dünyada bir kez yabancı dil öğrendikten sonra onunla sınırlı kalan insanların sayısı çok az. Çünkü; bir kez dil öğrenmek aşılmaz sanılan duvarları yıkıyor ve kişinin güvenini yerine gelmesini sağlıyor. O nedenledir ki İngilizce bilenler yalnızca bununla sınırlı kalmıyor ve diğer yabancı dilleri de kolaylıkla öğreniyor.

Listemizdeki 6 maddeye bakıldığında aslında hemen hepsinin ortak noktası İngilizce bilmenin bizi dünya sistemine entegre ederek kültürel gelişimimize ve entelektüel birikimimize sağlayacağı katkı. Bu durum gerçekten de böyle. Günümüzde bilimsel çalışmaların, edebi akımların ve sanatsal faaliyetlerin neredeyse tamamının çıkış noktası Batı. O nedenle İngilizce bilmenin Batı’daki bilime ve sanata ulaşmayı kolaylaştıracağı su götürmez bir gerçek.

Toparlamak gerekirse siz değerli okuyucularım içinde hala İngilizce öğrenmemiş ya da denemesine rağmen başarısız olanlar varsa kaliteli eğitimin adresi olan “Mersin Dil Okuluna” vakit kaybetmeden başvurmalarını tavsiye edeceğim.