Arama

+
İngilizce Çalışma Teknikleri

İngilizce Çalışma Teknikleri

Anasayfa » İngilizce Çalışma Teknikleri
post_1 İngilizce Çalışma Teknikleri

İngilizce öğrenmek kimileri için zevkli bir aktivite haline gelmekte iken kimileri için de tam bir kabusa dönüşmektedir. Öğrenme sürecini keyifli ve kolay kılacak fikirler mi arıyorsunuz?
Şunlara bir göz atın.

1. Her gün, ufak ufak çalışın.
Size yeni olan herhangi bir şeyi öğrenirken yaptığınız gibi İngilizce öğrenirken de sık ancak azar azar çalışmaya özen göstermelisiniz. Tüm çalışmalarınızı bir güne sıkıştırıp 3 saat boyunca masa başında oturmak zorunda kalmadan her gün yarımşar saat çalışmanız toplamda daha uzun süre çalışma yapmış olmanızı sağlamakla birlikte, sıkılmanızı da engellemiş olmakta. Beyninizin İngilizce çalışan kısmını taze tutmaktadır.

2. Birazcık dil bilgisi, birazcık dinleme, birazcık okuma ve biraz da yazma.
Çalışmanızı kolaylaştırmak için yapmanız gereken bir diğer şey sadece bir alana odaklanmaktansa çalışmalarınızı birden fazla alana yaymaktır. Biraz dil bilgisi çalıştıktan sonra kısa bir dinleme egzersizi yapabilir, bunun arkasından da aynı konuda bir metin okuyabilirsiniz. Fazla değil, her alanda 20'şer dakikalık çalışmalar yeterli olacaktır.

3. Bir şeyler izlerken veya okurken dil bilgisi uygulamalarını yakalamaya çalışın.
Yeni bir makale okumadan veya bir film izlemeden önce kendinize bazı dil ilgisi ödevleri verin. Örneğin, ilgili metnin içinden 5 tane deyim bulmak veya present perfect fiilleri yakalayabilmek gibi. Yazılı metinler üzerinde çalışırken fosforlu kalemler kullanmaktan çekinmeyin.

4. Farklı öğrenme yöntemleri kullanın.
İngilizce öğrenirken sadece bir yönteme bağlı kalmayın. Beyninizin her köşesini çalıştıracak farklılıkta yöntemler deneyin. Diyelim kelime bilginizi attırmaya çalışıyorsunuz; bir dünya haritası alın ve üzerindeki ülkeler, dağlar, okyanusları çalışın.

5. Birlikte çalışacak arkadaşlar bulun.
İngilizce çalışacak arkadaşlar bulmak bulunmaz nimettir. Egzersizleri birlikte yapabilir, İngilizce sohbet edebilir ve çalışma sırasında anlamadığınız noktalarda birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

6. İlginizi çeken konularda çalışmaya ağırlık verin.
İngilizce öğrenirken yapmanız gereken en önemli şey sevdiğiniz konulara ağırlık vermektir. Sevdiğiniz konular üzerine çalışmak, düşünmek motivasyonunuzu arttıracaktır.

7. İngilizce çalışmaya başlamadan önce yapılması gerekenler.
Spor yapmaya başlamadan önce yapılması gereken ısınma egzersizleri olduğu gibi İngilizce çalışmaya başlamadan önce de yapılması gereken bazı egzersizler vardır.

- Kelime bilginizi harekete geçirin
Çalışmak üzere olduğunuz konu hakkında bir süre düşünerek kelime bilginizi harekte geçirin. Tatillerle ilgli bir çalışma yapacaksanız 1 dakikanızı ayırıp önceki sene gittiğiniz tatili ve orada neler yaptığınızı düşünün. Bu basit ısınma egzersizi sizi hazırlayarak çalışma anında daha verimli ve dolayısıyla kendinize daha güvenli olmanızı sağlayacaktır.

- Şarkı Söyleyin
Derse başlamadan önce veya İngilizce çalışmak için hazırlanırken kendi kendinize İngilizce bir şarkı söyleyin. Seçtiğiniz şarkı en iyi bildiklerinizden biri olsun. Bu kısa ve eğlenceli egzersiz beyninizi İngilizce çalışmaya hazırlayacak. Çalışırken konforlu ve sakin olmak çok önemlidir. Şarkı söylemek beyninizin yaratıcı kısmını harekete geçirerek çalışma sırasında daha fazla örnek bulabilmenize ve yazma çalışmalarında daha yaratıcı olmanıza yardımcı olacaktır.
9 Bin kelimeye bedel:
İngiliz dilinde bir deyim vardır : “A picture is worth a thousand words”. Beyninizin yaratıcı kısmını harekete geçirmek için bir resim veya herhangi bir görseli betimlemeye çalışın.