Arama

+
İNGİLİZCE NASIL ÖĞRENİLMEZ?

İNGİLİZCE NASIL ÖĞRENİLMEZ?

Anasayfa » İNGİLİZCE NASIL ÖĞRENİLMEZ?
post_1 İNGİLİZCE NASIL ÖĞRENİLMEZ?

Hemen hemen tüm anne ve babalardan sürekli olarak şu cümleyi duyarız. ”Yıllardır çocuğumu özel okullara, kurslara gönderiyorum ama hala konuşamıyor”
Doğru! Peki neden ?
1) Yabancı dil bir ders değildir. Hobi gibi öğrenmek gerekir. Müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek isteyen bir öğrencinin evinde mutlaka o enstrüman vardır. Çünkü evde pratiğini yapmak için evinizde ne tür enstrümanınız vardır ?
2) -Vocabulary (Kelime)
– Grammar (Gramer)
– Listening (Dinleme)
– Speaking (Konuşma)- Reading (Okuma)
– Writing (Yazma)
Bu bölümlere nasıl çalışılacağı bilinmiyor! Bu yetilerin hepsine ayrı ayrı çalışmanıza gerek yoktur.Gruplandırarak çalışılması gerekir.
OANV3J0
– Vocabulary (Kelime)
– Reading (okuma)
– Grammar (Gramer)
Bu üçlü ile birlikte çalışarak bir taşla 3 kuş vurabilirsiniz. Günümüzde gramer anlatımı artık okuma parçaları ile yapılmaktadır. Örneğin geniş zamanı öğrenecekseniz bu zamanla ilgili okuma parçasında bu gramer konusu çok net ifade edilmektedir. E tabiki bu okuma parçasını okurken gramerini de öğrenirken parçada geçen bilinmeyen kelimeleri de bir zahmet öğrenin. Sonrasında öğrenilen kelimeleri bir karta yazıp kart kutusuna atmanızı öneriyoruz.Siz sadece bir kart kutusu mu yaptınız. YANLIŞ! öğrendiğiniz kelimeleri de koyacağınız EZBERLENEN( ÖĞRENİLEN) ‘ KELİME’ için ayrı bir kutu yapılması gerekir. 15 günde bir bu öğrenilen kelimelerden unutulmaması için kısa hikayeler yazılarak gündem de tutmak gerekir. 15 günde bir bu öğrenilen kelimelerden unutulmaması için kısa hikayeler yazılarak gündemde tutmak gerekir.
-Listening(Dinleme)
-Reading (Okuma)
-Writing (vocabulary) (Yazma ve Kelieme)
Çok güzel ve her seviyeye uygun CD’li hikayeleri dinleyerek okumalı; bu hem telafuzunuzu hem de dinleme yetinizi geliştirecektir. Hem dinlediğiniz, hem de okuduğunuz hikayelerin özetini, benzeri hikayesini yazarak kelime çalışması yapmış olur aynı zamanda ”yazma” yetinizi de geliştirmiş olursunuz. Şu an internette çok sayıda seviyelere göre ve gramer konularını içeren şarkılar mevcuttur. Bu şarkıları dinleyerek hem dinleme hem de kelime çalışması yapmış olursunuz. Kısa hikayeler yazarak hem gramer hem kelime yetilerini geliştirdiğinizi unutmayın!
-speaking
-reading
-listening
Konuşma yetinizi en iyi geliştirme biçimi kendinizi bir sanatçı, öğretmen, Amerikalı gibi kişilerin yerine koymanızdır. Bir hikaye mi okuyorsunuz? Sesli ve bir Amerikalı gibi okuyun. Konuşmanın ‘Altın Anahtarı’ dinlemeden geçer önce hep dinleyeceksiniz sonra duyduklarınızı tekrar ederek dile getireceksiniz. UTANMAYIN nasıl duyuyorsanız öyle söyleyin.
-Okuduklarınızı sesli dile getirin!
-Yazdıklarınızı sesli olarak aktarın!
-İster yazdıklarınızı, ister okuduğunuz bir hikayeyi sesli olarak dile getirirken sesinizi bir öğretmen yada İngilizce bilen biriyle paylaşın.
SONUÇ;
Adı üstünde ”YABANCI DİL” yabancı yani; siz ne kadar uzaklaşırsanız oda o kadar sizden uzaklaşır. BUNUN İÇİN;
– Sevmek lazım,
– Her gün ilgilenmek lazım,
– Sarıp- okşamak lazım,
-Daha da yakınlaşıp yabancılaştırmayı ortadan kaldırmak lazım.
UNUTMAYIN! Yabancı dil öğrenmek müzik enstrümanı çalmak gibidir. Ne kadar tekrar edersen o kadar çok öğrenirsin. HİÇ YABANCI DİL BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?