Arama

+
Dil Sınavlarına Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Dil Sınavlarına Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Anasayfa » Dil Sınavlarına Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar
post_1 Dil Sınavlarına Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Bugünkü yazımda siz değerli okurlarım için “Dil sınavlarına hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?” ve “Dil sınavlarında nasıl başarılı olunur?” sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikli olarak piyasada oldukça farklı dil sınavlarının olduğunu ve bu sınavların temelinde aynı odak noktasında buluştuklarını belirtmek gerekir. Yazımda en popüler olan ve ülkemizde de sıklıkla rastlayabileceğiniz iki dil sınavını incelemeye ve sınav türü hakkında genel hatlarıyla bilgiler vererek, başarıyı getirecek olan püf noktalardan bahsetmeye çalışacağım.

1- TOEFL

İngilizce dil sınavı denildiğinde akıllarımıza gelen ilk sınav elbette TOEFL’ dır. TOEFL, Amerika çıkışlı bir dil sınavıdır ve dört binin üzerinde akademik kurum tarafından kabul görür. Özellikle iş başvurusu yaparken sözlü mülakatın yanında sizlerden geçerliliği olan bir dil sınavında aldığının puanın belgelendirilmesi istenir. Sınav; dinleme, yazma, konuşma ve okuma olmak üzere dört aşamalı olarak yapılır. Dinleme kısmında başarılı olmak isteyen bireylerin; yapabilecekleri en temel aktivite İngilizce alt yazılı film ya da dizi izleyerek kulak aşinalığı ve pratiklik kazanmaktır. Çünkü; dil öğrenmenin en temel noktasını kulak aşinalığı yani yabancı kelimelerin seslendirilişlerinin hatırda kalması oluşturur. Buna ilaveten, piyasa araştırması yaparak uygun dinleme parçalarının olduğu bir eğitim seti temin etmek bireyin sınavda başarılı olmasını oldukça etkileyecektir. Konuşma bölümü için sizlere tavsiye edebileceğim tek şey pratik seviyenizi en üst düzeyde tutmanız ve yabancı dilde konuşamama güvensizliğinizi bu sayede üzerinizden atmanız olacaktır. Elbette pratik yapabilmek için gerekli olan temel faktör ortam ve iletişim kurulacak kişilerdir. İmkanlar dahilinde yurt dışı programlarına katılmak ve yabancı dili vatanında öğrenmek birey açısından iyi olur fakat imkanı el vermeyen bireyler dil kurslarını pratik yapma doğrultusunda kullanabilir. Genel olarak bakıldığında disiplinli ve programlı bir çalışma sistemine ilaveten yukarıda belirttiğim aktivitelerin yapılması TOEFL sınavını kazandıracaktır.

2- YDS

Listemizde ikinci sırada yer alana YDS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınav. YDS için öncelikli bilinmesi gereken; yalnızca gramer bilgisiyle yüksek bir puan alınamayacağı. Sınavın oldukça kapsamlı içeriğinin olması ve cevaba götüren ipuçlarının sorularının içine ustaca gizlenmesi sınavı zorlaştıran etmenlerin başında geliyor. O nedenle okuduğunu anlamak, böylelikle ipuçlarını takip ederek cevaba ulaşmak YDS’ de başarılı olmanın anahtarıdır demem yanlış olmaz. Belirttiğim faktörler göz önünde bulundurulduğunda aranızda YDS’ ye hazırlanmayı düşünenler var ise tavsiyem; orta seviye İngilizce hikaye kitaplarından başlayarak zamanla ileri seviye kitaplara doğru geçiş yapması olacaktır. Kitapların hikaye kitabı olması şart değildir, akademik İngilizce bilginizi yeterli görüyorsanız o tarz kitapları da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kitap okunurken İngilizce notlar almak, anlamını ve kullanışını bilmediğiniz kelimelerin üzerinde durmak ve zamanla hız kazanmak YDS sınavında sizleri rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır. Sınavdaki metinlerin uzunluğu ve karmaşıklığı göz önüne alınırsa, sınava hazırlanacak olanların okuma bilgisini arttırması başarıyı getiren çok önemli bir etken olacaktır.

Bakıldığında TOEFL sınavında dinleme ve konuşma bölümleri etkileyici olurken, YDS’ de okuma beceri ve bilgisinin gelişmişliği bireyin başarısında belirleyici rol oynuyor. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak sizlere verdiğim tavsiyelere uyduğunuz takdirde başarılı bir sınav geçireceğiniz ve dil öğrenme noktasında önünüzün bir adım açılacağını garanti edebilirim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın.