Arama

+
Akıcı Bir Şekilde İngilizce Konuşma İçin Ne Yapılmalı?

Akıcı Bir Şekilde İngilizce Konuşma İçin Ne Yapılmalı?

Anasayfa » Akıcı Bir Şekilde İngilizce Konuşma İçin Ne Yapılmalı?
post_1 Akıcı Bir Şekilde İngilizce Konuşma İçin Ne Yapılmalı?

Günümüz şartlarında yabancı dil önemini artırdı. Özellikle İngilizce gibi dünya dilleri daha önemli hale geldi. İngilizce bilen kişilerin yaşadığı en büyük sıkıntı ise akıcı bir şekilde konuşamamaktır.

Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar doğal İngilizceyi dinlemeye çalışın. Bunu her gün yaparsanız beyniniz bir zaman sonra bu cümleleri işlemeye başlayacaktır. Düzenli olarak yapmanın ise ayrı bir enerjisi var. Örneğin günde 15 dakika yapmak, haftada bir gün 3 saat yapmaktan daha faydalı olacaktır.

Program ve Dizileri Alt Yazılı İzleyin

Akıcı bir şekilde İngilizce konuşan kişilere baktığımız zaman genellikle İngilizce dizi ve TV programlarının kendi diline ait alt yazılısını izlediğini görürüz. Sizde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Türkçe altyazılı Amerikan TV programları ve dizileri izleyebilirsiniz. Eğer anlayamayacağınız derecede hızlı ilerliyorsa yavaşlatarak izleyebilirsiniz.

İzlediğiniz programları alt yazıya ihtiyaç duymayana kadar izlemeye devam edin. Türkçe altyazı olmadan artık programı veya diziyi anlamaya başladıysanız İngilizce altyazılı olana geçebilirsiniz.

Ses Tekrarı Yapın

İnsanların konuşmalarını geliştirebilmesi için aslında farklı yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımların her birini bir dereceye kadar kullanmanızı öneririz.

Akıcı İngilizce konuşmak için uygulanan yaklaşımlardan birisi de “gölgelenme” konuşması yaklaşımıdır. Bu metotta bir TV şovu veya diziyi izlerken duyduğunuz sesleri tekrar etmeye çalışıyorsunuz. Bu yöntemde konuşmacının sadece bir adım arkasında olmanız gerekiyor. Bu yöntemi uygularken de aynı sesi defalarca dinleyebilirsiniz. Çıkardığınız sesten memnun olana kadar tekrar etmeye devam edin.

Gölgelenme yöntemi hakkında internette birçok video bulabilirsiniz. Fakat bu yöntemi kullanmaya hazır değilseniz daha basit yöntemleler ilerlemelisiniz. Her satırı takiben programı durdurun ve yeni duyduğunuz çizgiyi takip edin. Eğer onu tekrar duymanız gerekiyorsa tekrar çalın ve çizginiz gelene kadar bunu tekrarlayın.

Yukarıda belirttiğimiz işlemi bir süre yaptıktan sonra çizginizi gerçek zamanlı olarak gölgelenme yöntemiyle takip etmelisiniz.

Kelimeyi Anlamaya Çalışın

Her kelimeyi anlamaya çalışmak gerçekten çok bunaltıcı olabilir. Şovu durdurmanız ve sözlüğe bakmanız gerekecektir. Fakat bunun yerine içeriği anlayarak kelimeyi tercüme etmek daha eğlenceli olacaktır. Neler olup bittiğini ve genel bağlamı anlayabilmek için bağlantıda kalmalısınız. Örneğin ne anlama geldiğini bilmediğiniz bir kelime veya cümle varsa onu görmezden gelin. Bir sonraki satır geçmeniz çok önemlidir. Çünkü bu konuşmalar İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizle İngilizce Konuşun

Bahsettiğimiz yöntemleri uyguladıktan sonra kendi kendine konuşma yöntemine sıra geliyor. Ara sıra aynanın karşısına geçip kendi kendinize İngilizce konuşmanız güzel olabilir. Çamaşır yıkarken, ellerinizi yıkarken, duşta, kaldırımda yürürken kendi kendinizle konuşun. Dikkatinizi çeken her cümleyi ve ifadeyi kullanın.

Hatta bu dikkatinizi çeken cümle ve ifadeleri farklı şekillerde kullanmaya çalışın. Deyimi veya cümleyi kendi hayatınıza uyarlamaya çalışın. Bu şekilde daha etkili olacaktır.

Okuyun

İngilizce okumak telaffuzunuzda pek faydalı olmayacaktır. Fakat okuduğunuz kaynakta kelime ve deyimlerin kullanımından farklı yollar öğrenebilirsiniz. Bu şekilde cümlelerinizi kurarken daha doğru kurarsınız. Eğitimli diyebileceğimiz derecede konuşabilirsiniz ve sokak İngilizcesi yavaş yavaş dilinizden sıyrılmış olur. Özellikle sesli kitaplar size birçok şekilde faydalı olabilir. Bu kitaplarla hem yeni sözcük ve deyimler öğrenirsiniz. Hem de telaffuzunuz gelişir. Kitap okuma konusunda ilk tercihiniz sesli kitaplar olmalı.

Akıcı bir şekilde İngilizce konuşma evresinde eğer yaptığınız etkinlikten sıkıldıysanız, etkinliği değiştirme yoluna gidin. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma arasından seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda materyali de değiştirebilirsiniz. Kitap veya programınızı, dizinizi değiştirebilirsiniz. Her zaman ilginç olan malzemeyi denemeye çalışın.